30 години открито служение наБългарската Православна Старостилна Църква
875 viewsJul 3, 2023
Българската Православна Старостилна Църква (БПСЦ) включва в себе си клирици, монашестващи и миряни, които според силите си се стремят да бъдат верни чеда на едната света съборна и апостолска Църква, като изповядват правилно и спасително светата православната вяра – по думите на св. Максим Изповедник. Те решително се разграничават от опитите за нов прочит и възприемане на православното Предание в духа на т. нар. икуменизъм, който редица духоносни православни йерарси и богослови през ХХ в. окачествиха като еклесиологична ерес и дори като всеерес или свръхерес. Като богословска визия и религиозна практика икуменизмът прониква в живота на поместните православни църкви още в периода между двете световни войни, но става особено настъпателен във времето от 60-те години на ХХ в. насетне. Именно в икуменизма се корени църковно-календарната реформа, проведена в диоцеза на Българската патриаршия през 1968 г., реформа, която от 20-те години на миналия век насам разкъсва литургичното единство между поместните църкви, като у нас става и средство в ръцете на тоталитарната държава за удар срещу връзката на празничните обичаи и традиции сред нашия народ с църковното богослужение.
Възглавяваната от митрополит Фотий църковна общност е самоуправляваща се още от 1993 г., както това изрично се посочва в документ, издаден от Синода на Противостоящите. В частност в него се изтъква: „… Нашият Свети Синод на Противостоящите смята българските традиционалисти за Църква-сестра, с която общуваме във вярата и тайнствата без никакво административно подчинение и зависимост, точно така както общуваме с Румънската Православна Старостилна Църква и с Руската Православна Църква зад граница.“ (Архиерейска декларация, изпратена до Триадицкия епископ Фотий, прот. № 175 от 14 юли /ст. ст./ 1993 г.).
Предстоятел на Българската Православна Старостилна Църква и председател на нейния Архиерейски Синод е Негово Високопреосвещенство Триадицкият митрополит Фотий. Членове на Синода: Негово Преосвещенство Созополски епископ Серафим и Негово Преосвещенство Кишиневския и Молдовски архиепископ Георги (временен член).
Предстоятелят и Архиерейският Синод се подпомагат от Църковния съвет. Членове на Църковния съвет освен Предстоятеля са Техни Благоговейнства свещеник Константин Дженков, свещеник Иван Мостовенков, четец Стефан Трифонов и г-н Иван Геров.
Понастоящем БПСЦ има 20 свещенослужители; от тях 3 са от монашеското духовенство (2 йеромонаси и йеродякон) и 17 – от бялото духовенство (14 свещеници и 3 дякони). Административният център на БПСЦ се намира при катедралния храм „Успение на Пресвета Богородица“ в София. Официален орган на БПСЦ е списание „Православно слово“ (излиза от 1993 до 2016 г.).
No comments:
Post a Comment
To comment you MUST be
a Google account user